Logo

Siew

Siew
Przed siewem zalecane jest poruszanie wierzchniej warstwy gleby 2-4 cm, w celu rozbicia grudek.
Najlepszym terminem wysiewu jest kwiecień-maj oraz połowa sierpnia i wrze¶nia. Trawnik zasiany póĽn± jesieni± narażony jest na przemarznięcie. Najlepszy scenariusz założenia trawnika przewiduje przygotowanie podłoża jesieni±, zniszczenie wyro¶niętych chwastów wczesn± wiosn± i siew po połowie kwietnia.

Siejemy na glebę lekko wilgotn±, najlepiej po naturalnych opadach. Czynno¶ć t± można wykonać ręcznie a przy większych powierzchniach siewnikiem stosuj±c zawsze metodę krzyżow± pojedyncz± lub podwójn±. W przypadku dobrego przygotowania podłoża i optymalnych warunków zewnętrznych norma wysiewu wynosi ok. 40 (30) metrów kwadratowych z 1 kg nasion traw. Nasiona należy zasadzić na głęboko¶ć ok. 0,5-1cm (nigdy powyżej 2 cm gdyż siewki mog± nie przebić się do powierzchni).
Po siewie nasiona koniecznie przykrywamy ziemi±. Możemy to zrobić używaj±c kolczatki, grabi do li¶ci b±dĽ wałuj±c teren. Ten ostatni sposób szczególnie polecany jest w przypadku siewu trawy wiosn±. Zapobiega on stratom wody z gleby poprzez ograniczenie parowania.

Nie możemy również zapominać, że ulewny deszcz może spowodować wymycie nasion, szczególnie w przypadku, gdy trawnik zakładany był na pochyło¶ci.