Logo
Dobór kosiarki 

Zakup kosiarki może być równie trudnym wyborem co zakup samochodu! Zróżnicowanie cen na rynku sięga od około 70zł (podcinacze elektryczne) do 30'000.00zł (wielofunkcyjne zestawy samojezdne z osprzętem).




Niezbędny warsztat: kosiarki
Wybierając konkretny typ i model kosiarki kierujemy się przede wszystkim wielkością powierzchni trawnika. Nie bez znaczenia jest też marka producenta, gwarantująca długość bezawaryjnej pracy i niezbędne części serwisowe w okresie eksploatacji. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów kosiarek różniących się miedzy sobą: techniką cięcia, rodzajem napędu i wielkością.
W przypadku eksponowanych przestrzeni np. wokół hoteli ważnym elementem staje się dobra prezentacja nie tylko trawnika, lecz i maszyn do jego pielęgnacji. W przypadku częstego cięcia na uwagę zasługują droższe modele kosiarek lub zestawów samojezdnych o nowoczesnym wyglądzie i ograniczonej głośności pracy.

Do koszenia małych powierzchni trawy w miejscach o trudnym dostępie: pod drzewami, przy ścieżkach, murkach, używamy elektrycznych podcinaczy żyłkowych (zasilanych z prądem sieci lub akumulatora) lub ręcznych nożyc (stałych lub obrotowych, najlepiej z czarnym ostrzem pokrytym teflonem).
Dla użytkowników ceniących wygodną pracę przewidziano ręczne nożyce akumulatorowe ACCU, których długość pracy w zależności od wersji wynosi od 50 do 90 minut. Na rynku polskim oferują je m.in. firmy: Gardena i Bosch.

W przypadku trudno dostępnych dużych terenów (szczególnie na stokach i pod drzewami) polecamy kosy spalinowe dwusuwowe, które powodują jednak spory hałas. Wady tej pozbawione są droższe podcinacze z silnikami czterosuwowymi, z reguły nieco cięższe i większe. Tańsze modele kos spalinowych posiadają giętki wał napędowy i wyposażone są jedynie w głowice z pojedynczą lub podwójną żyłką tnącą. Droższe modele posiadają sztywny wał z przekładnią kątową , dzięki czemu możemy zamocować do nich głowice z tarczami tnącymi: do gęstych chwastów lub do zdrewniałych krzewów.

Do najbardziej rozpowszechnionych kosiarek należą kosiarki rotacyjne zaopatrzone w wirujący nóż. Mogą one mieć jedną z trzech odmiennych technik cięcia i usuwania trawy:
• kosiarki z bocznym wyrzutem. Nadają się do cięcia trawników zaniedbanych, wysokich. Idealnie sprawdzają się przy rzadkim koszeniu. Podczas procesu koszenia trawa jest podnoszona, ścinana i wyrzucana na bok a wzdłuż linii koszenia tworzy się wał ściętej trawy, łatwy do zgrabienia. Wadą kosiarek z bocznym wyrzutem jest konieczność zgarnięcia skoszonej trawy za pomocą grabi.
• kosiarki z koszem. Pozwalają na dokładne ścinanie trawy bez względu na porę roku czy rodzaj trawy (niska/wysoka). Noże tnące pracują jak wentylator wciągając wszystko, co napotkamy na trawniku np. jesienne liście, gałązki, oderwane fragmenty mchu. Skoszony materiał wrzucany jest do kosza. Wadą jest konieczność częstego zatrzymywania i opróżniania kosza.
• kosiarki samomielące (multiclip, mulchcut). Często mylone z kosiarkami z bocznym wyrzutem. Standardowo nie są wyposażone w kosz, choć spotykane są również urządzenia dwu lub trzy systemowe typu COMBI. Pozwalają oszczędzić czas koszenia (do 30%) oraz wysiłek jaki wkładamy w częste nawożenie i grabienie trawnika. Kosiarki samomielące wyposażone są w specjalne noże tnące obracające się pod powiększoną, wyprofilowaną osłoną. Każde źdźbło zostaje ścięte a następnie dokładnie, kilka razy przemielone w obudowie. Drobinki trawy są wyrzucane na powierzchnię gleby, gdzie rozkładają się pod wpływem operacji słonecznej tworząc naturalny nawóz. Wady: kosiarki samomielące używane mogą być na trawnikach regularnie ciętych, nie należy pracować przy mokrej trawie oraz przy niskich temperaturach (zwłaszcza wczesną wiosną i późną jesienią). W Polskich warunkach klimatycznych wykorzystanie opcji samomielenia jest zwykle ograniczone do 2-3 letnich miesięcy.

Wybierając model kosiarki warto zwrócić uwagę, iż droższe modele wyposażone są na ogół w silnik o większej mocy, mają większą szerokość ciecia przy pojedynczym przejeździe maszyny, wyposażone są w większy kosz na ściętą trawę. Jako opcja występuje również: napęd- istotny gdy kosimy duży teren, szczególnie przy długich odcinkach trawy oraz rozrusznik elektryczny, eliminujący uciążliwe „szarpanie” linki podczas zapłonu.

Obudowa kosiarki ma duże znaczenie dla jej trwałości. Wśród osłon plastikowych szukajmy tych wykonanych z wytrzymałego wysoko udarowego tworzywa (ABS). Bardziej odporne, choć nieco cięższe, są obudowy oraz koła jezdne wykonane ze stali lub lżejszego aluminium. Ułożyskowanie kół w kosiarkach dla większych terenów powinno być oparte na łożyskach kulkowych a nie na panewkach.
Starajmy się unikać koszenia trawnika wilgotnego (ze względu na duże opory cięcia, szybkie tępienie się noża, względy bezpieczeństwa przy kosiarkach elektrycznych) oraz przy suszy- końcówki trawy szybko wtedy zasychają, potęgując efekt żółknięcia.
Gdy mamy do wyboru zakup kosiarki spalinowej i elektryczną o podobnych parametrach- wybierzmy elektryczną. Jest tańsza i mniej kłopotliwa w użytkowaniu, lżejsza, można ją łatwiej przechowywać np. powieszoną na ścianie w garażu i przewozić np. w bagażniku samochodu.

Kosiarki spalinowe wyposażone w silniki czterosuwowe na benzynę bezołowiową są droższe w eksploatacji od kosiarek elektrycznych, lecz niezastąpione przy większych powierzchniach trawiastych, gdzie praca z przewodami elektrycznymi jest niemożliwa. Należy pamiętać o regularnym serwisowaniu silników spalinowych: już podczas zakupu pamiętajmy o nalaniu właściwego oleju silnikowego do korpusu (kosiarki sprzedawane są na ogół wyłącznie z niewielką ilością oleju technicznego). Pierwsza zmiana oleju powinna nastąpić po około 5 godzinach pracy, a następne po każdych 20 godzinach. Większość silników spalinowych umożliwia pracę wyłącznie przy płaskim terenie o nachyleniu nie przekraczającym 5%, jedynie silniki górnozaworowe oferowane na rynku m.in. przez firmę Honda, umożliwiają prace na stokach o nachyleniu poniżej 20%.

Jeśli chcielibyśmy się stać właścicielami prawdziwego „angielskiego” reprezentacyjnego trawnika powinniśmy rozpatrzyć zakup kosiarki bębnowej (wrzecionowej). W sprzedaży można znaleźć modele: ręczne (pchane), zasilane z sieci, akumulatora, lub rzadziej spotykane na polskim rynku modele spalinowe. Kosiarki bębnowe mogą posiadać różną szerokość noża: 30-40cm, o standardowej lub bezstykowej technice cięcia, lecz zawsze lepiej się sprawdzają przy regularnym cięciu dłuższych terenów trawiastych. Kosiarka wrzecionowa bardzo precyzyjnie ucina źdźbła trawy. Natomiast kosiarki rotacyjne ucinając trawę niszczą jednocześnie jej końcówki, które zasychając na odcinku kilku milimetrów nadają trawnikowi niekorzystne blade lub żółte zabarwienie.

Dla większych terenów idealnym rozwiązaniem są kosiarki i zestawy samojezdne. Tańsze modele wyposażone są w pojedynczy nóż o średnicy cięcia około 60-70cm, droższe- w zespoły 2-3 noży o łącznej szerokości cięcia 90-125cm.
Zestawy samojezdne składają się z samojezdnej jednostki napędowej do której dołączamy akcesoria np: agregat koszący, aerator, pług śnieżny, odśnieżarkę rotacyjną, piaskarkę, szczotkę zamiatającą, zbierak liści i trawy, przyczepę, obcinaki kantów trawnika, motyki do chwastów, grabie itp.